Turnul-clopotniță

Turnul de intrare la 35 m vest de biserică, care serveşte şi de clopotniţă, este masiv, din zid de piatră în formă pătrată, cu o cupolă în formă de mitră arhierească, acoperit cu tablă. Clopotul este din 1656, din vremea lui Gheorghe Ştefan. A mai fost unul din 1614, din vremea lui Tomşa Vodă, despre care se crede că a fost adus aici de la biserica cea veche care a fost în cimitirul de azi. Bătrânii spun că a fost dat jos din turn, luat de armatele imperialiste într-un război cu turcii şi dus la Mănăstirea Cetăţuia pentru a fi mai aproape de oraş. În clopotniţă se află şi trei încăperi sau chilii care au servit pe vremuri ca închisoare pentru cei pedepsiţi. Aceştia erau scoşi dimineaţa în faţa credincioşilor ce veneau la biserică. Mai târziu chiliile au fost locuite de nişte călugări schimnici, feriţi de lume.