Anunț de finalizare al proiectului „RESTAURAREA ȘI VALORIFICAREA TURISTICĂ ȘI CULTURALĂ A ANSAMBLULUI MĂNĂSTIRII BÂRNOVA DIN COMUNA BÂRNOVA, JUDEȚUL IAȘI”, cod SMIS 116355

Mănăstirea Bârnova anunță finalizarea proiectului cu titlul: ”RESTAURAREA ȘI VALORIFICAREA TURISTICĂ ȘI CULTURALĂ A ANSAMBLULUI MĂNĂSTIRII BÂRNOVA DIN COMUNA BÂRNOVA, JUDEȚUL IAȘI”, implementat în perioada 21 iulie 2017 – 31 decembrie 2023.

Proiectul  a fost  co-finanțat de Uniunea Europeană prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 5 - Îmbunătățirea mediului urban și conservarea, protecția și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, Prioritatea de investiții 5.1 – Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural. Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Regional 2014-2020 este Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, iar Organismul Intermediar este Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.

Obiectivul general al proiectului:

Scopul proiectului este restaurarea, conservarea și valorificarea durabilă a obiectivului de patrimoniu cultural național Mănăstirea Bârnova din Comuna Bârnova, jud. Iași. Proiectul face parte dintr-o inițiativă complexă de investiții ce are ca obiectiv pe termen lung impunerea monumentului istoric Mănăstirea Bârnova ca o destinație importantă pe harta turismului cultural – religios local și regional, creând premisele pentru valorificarea potențialului său turistic.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:

OS1: Restaurarea şi consolidarea Ansamblului monument istoric al Mănăstirii BÂRNOVA, sat Bârnova, comuna Bârnova, jud. Iași, compus din 5 clădiri: Biserica Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Clădirea Chilii (cu funcțiune de muzeu în urma restaurării prin proiect), Ruinile din Incintă, Turnul Poartă, Zidul de Incintă, complex reprezentativ pentru patrimoniul cultural naţional, grupa A, în vederea promovării valorilor cultural religioase și atragerii numărului de turiști în zonă, prin lucrări de restaurare și consolidare structurală a clădirii și lucrări de remodelare a plasticii fațadelor.

OS2: Creșterea accesibilității obiectivului de patrimoniu național restaurat prin activități de marketing și promovare turistică, Creșterea numărului mediu anual al turiștilor care vizitează ansamblul Mănăstirii BÂRNOVA și activități de digitizare a obiectivului restaurat.

Rezultatele proiectului sunt restaurarea unui obiectiv cultural și creșterea numărului preconizat de vizite/an la obiectivul de patrimoniu cultural la 5.940, până la finalizarea proiectului.

Impactul proiectului: implementarea proiectului va determina creșterea atractivității zonei, va contribui la conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului cultural al județului Iași și la dezvoltarea sectorului turistic, atât la nivel local, cât și la nivel regional.

Valoarea totală a proiectului este de 22.116.834,46 lei, din care finanțarea eligibilă nerambursabilă este de 19.590.037,78 lei, contribuția din FEDR fiind de 16.651.532,13 lei.

Date de contact beneficiar: Mănăstirea Bârnova, Str. Barnovschi Vodă nr. 2, Sat Bârnova, Comuna Bârnova, Jud. Iași, Tel.: 0734996019, web: https://barnova.mmb.ro/.